Hogyan kapcsolódik a kiégés a gyászhoz?
Tudtad, hogy egy gyász során akár a kiégéshez hasonló állapotot élhetsz meg? Gyászfolyamatról nem csak akkor beszélünk, ha valaki meghalt: hasonlón mész keresztül egy szakítás, egy munkahely elveszítése, vagy bármilyen más veszteség során is.
Az a kiégés, amit a gyászfolyamat során megélhetünk, lehet mentális, érzelmi és fizikai egyaránt. Jellemzően hullámvölgyekben váltakozva törnek ránk az érzések. A veszteség miatt fellépő érzések előtérbe kerülésekor, ezek kifejezetten kimerítőek lehetnek, hiszen közben megpróbálsz helytállni a mindennapi feladatokban, és talán nem is akarod környezetedet terhelni az érzéseiddel, vagy el sem akarod mondani, hogy milyen veszteség ért. Különösen igaz ez akkor, ha a társadalmi megítélés szerinti “kisebb” veszteség az oka a gyászfolyamatnak, például “csak” egy szakítás, egy kisállat elvesztése, egy barátság vége. Ezek a társadalom szemében nem tűnnek olyan nagy dolognak, ezért kevesebb megértést, együttérzést kapsz, miközben belül ugyanannyira fájhatnak. Ezért számomra is felszabadító volt a Gyászfeldolgozás Módszer®-ben elsajátított állítás, mely szerint minden gyász egyedi és a gyászfolyamatok nem összehasonlíthatók.
De tudtad, hogy a gyásznak lehet pozitív oldala is? Lehet, hogy éppen ez vezet egy kiégés elkerüléséhez, vagy a kiégésből való kilábaláshoz, például ha egy toxikus kapcsolat, vagy munkaviszony ért véget. Annak ellenére, hogy ilyenkor a megkönnyebbülést várnánk, ugyanúgy végig kell mennünk a gyászfolyamaton, de végül megerősödve jövünk ki belőle.
Mi a kapcsolat a gyász és a kiégés között?
Hasonló a gyászban és a kiégésben, hogy a folyamat mindenki esetében egyedi. Lehetséges például, hogy észre sem veszed az elején.
Mondok egy személyes példát. Több éves elő-gyász folyamat után úgy éreztem, már inkább megkönnyebbülés volt, hogy Édesapám át tudott lépni az örökkévalóság kapuján, és nagy hála volt bennem, hogy szeretetteljes elbúcsúzásra is volt módom. Szóval bár fájt a hiánya, elvileg bennem mégis minden „rendben volt”. Csak azon csodálkoztam, apró dolgokon miért pityeredek el, miért vagyok a szokottnál is sokkal érzékenyebb? Utólag már látom, hogy túl nagy lett volna a szomorúságom Apukám elvesztése miatt, és a lelkem így menekülő úton a kisebb dolgok feletti elérzékenyülést választotta abban az időszakban. A Gyászfeldolgozás Módszer® rávilágít arra is, ha kifelé azt mutatjuk „jól vagyok” csupán más irányba terel mindannyiunkat, miközben belül ott marad a magány és a fájdalom.
A kiégés is észrevétlen lopakodik be az életünkbe sokszor: amikor még eszembe nem jutott nevet adni annak, hogy már több a kötelességteljesítés a munkámban, mint a lelkesítő motiváció, akkor bizony már úton voltam ahhoz, hogy komolyabban is kiégjek benne, anélkül, hogy tudtam volna róla.
Hogyan segíthet a gyász a kiégés megoldásában?
A gyászfolyamat sok fájdalommal jár, de a Gyászfeldolgozás Módszer® egyfajta lezárást ad, beteljesíthetjük kapcsolatunkat a szeretett személlyel, és készen állunk arra, hogy új szakaszt nyissunk az életünkben. Megerősödünk, megtanuljuk magunkról, hogy képesek vagyunk újrakezdeni, ez pedig segíthet abban, hogy más, “biztosnak” hitt dolgokat is elengedjünk, ha már nem szolgál minket.
Tegyük fel, hogy van egy szeretett nagynéni, aki eltávozik. A gyászfolyamat során elbúcsúzunk tőle, ugyanakkor felismerjük a helyzetben az élet végességét, mulandóságát, majd azt, hogy ebben a rövid életben is van lehetőség újrakezdeni a dolgokat. Ezáltal könnyebben mondunk búcsút például annak a munkahelynek, ahol már régóta fontolgattuk a felmondást, de féltünk annak következményeitől. Sokszor szinte észrevétlenül, lassan indul be egy elő-gyász folyamat, a kollégák és kapcsolódó illúziók elengedésével, meggyászolásával. Így a nagynéni elvesztése felett érzett gyász talán meg is menthet a kiégéstől, mert jobban felvállalod ebben az időszakban, hogy rosszul vagy és felvállalsz egy súlyosabb döntést az életed jobbá tétele érdekében.
Szabj határokat és kérj segítséget!
A gyászfeldolgozásban nem nagyon vannak általános jótanácsok, hiszen mindenki máshogy megy végig a folyamaton. Ilyenkor is fontos azonban, hogy figyelj oda arra, mi a jó (vagy legalább egy kicsit jobb) neked.
A határok megszabása nem könnyű feladat, de még ebben az érzékeny időszakban is lényeges, hogy megnézd, hogy kit és mit engedsz be az életedbe. Előfordulhat, hogy bizonyos személyek a jószándékú, de nem segítő közhelyekkel ( pl. Légy erős! Foglald el magad!)nagyobb kárt és fájdalmat okozhatnak, mint amennyi segítséget adnak.
Ugyanakkor a segítségkérés is nagyon lényeges, mégis sokszor nagyon nehéz feladat. Gondold át, hogy pontosan miben szeretnél segítséget kérni, és a választott személyek meg tudják-e adni számodra ezt a fajta támogatást. Ezzel a családtagjaidnak, barátaidnak is kapaszkodót nyújthatsz, hiszen nagyon sokszor előfordul, hogy szívesen segítenének, de ők maguk sem tudják pontosan, hogy miben és hogyan.
A gyászban és a kiégésben egyaránt közös, hogy a családod, barátaid csak egy bizonyos pontig tudnak benne segítséget nyújtani. Nem szégyen professzionális segítséget kérni!
A Gyászfeldolgozás Módszer® Központ oldalán található specialistakeresőben lakhelyedhez közel találhatsz megfelelő segítőt akár személyes, akár online formában keresel.
https://gyaszfeldolgozasmodszer.hu/home/specialista-kereso/
Írta: Huszka Zsuzsa Gyászfeldolgozás módszertani specialista (haladó)